Ztrácíte se, když se vaši přátelé ze sauny začnou bavit o saunovací čepici, peelingu do sauny a vonných esencích? Pak jste tu správně :).

Nahota v sauně
Při správném saunování v tradiční finské sauně je ideální vodorovná pozice a to nejlépe zcela bez oděvu, ve větší osušce či prostěradle. Zůstanete-li v sauně zahaleni, nemůže kůže správně dýchat a oběh krve je zabržďován. Saunování je tak méně účinné, někdy i úplně zbytečné. Více zde.

Metličkování
Metličkování je procedura s Ruské banji. Ruská banja je sauna, ve které jsou všechny procedury doplněny poléváním vodou a tím pádem velkou vlhkostí. V ruských zemích má tento typ saunování dlouhou tradici. Pro metličkování jsou využívány speciálně připravené metličky. Více o metličkách se dočtete tady.

Občerstvení
I při saunování je třeba dodržovat určitou životosprávu. Mezi zásady správného a zdravého saunování patří, že člověk by do sauny němel chodit hladový ani příliš najedený. Více o správném stravování při saunování najdete tady.

Ochlazení
Saunové světy a wellness centra většinou disponují různými možnostmi, jak se po prohřátí ochladit. Jedná se o relaxační bazénky, nejrůznější sprchy, vědra s vodou či ledem a další. Více o ochlazení najdete zde.

Peelingy
Zážitkové saunování bývá nezřídka doplněno různými beauty a tělovými procedurami, které ocení především ženy. Mezi takové patří i saunování využívající nejrůznější peelingy. Chcete se dozvědět více?

Relaxace
Ke správnému a zdravému saunování patří bezesporu odpočinek mezi jednotlivými fázemi prohřátí a ochlazení i na závěr tří cyklů. Saunové světy a wellness centra mají většinou speciálně určené relaxační prostory. Čtěte tady.

Saunér
Saunér neboli Saunamaster je člověk, jehož úkolem je zprostředkovat vlastní saunový ceremoniál. Pokračujte zde.

Saunovací čepice
Možná si říkáte, že nosit čepici do horkého prostředí sauny je naprosto zbytečné. Ale naprostý opak je pravdou. Stejně jako kšiltovka umožňuje delší pobyt na slunci, saunovací čepice prodlužuje délku pobytu v sauně. Také s čepicí do sauny máte lepší pocit ze saunování a saunování je vám příjemnější. Čtěte zde.

Soutěže v saunových ceremoniálech
Provedení saunových ceremoniálů se samozřejmě různí. Někdo mistrně ovládá kreace s ručníkem, jiný saunér umí připravit nevšední a zajímavou show nebo má propracované rekvizity a kostýmy. Jak ale porovnat, který z nich je lepší? O tom se dozvíte tady.

Vonné esence
Při saunových ceremoniálech jsou horké kameny čím dál častěji polévány místo vonnými esencemi. Vonné esence totiž dokáží na rozdíl od vody navodit díky svým relaxačním, zklidňujícím nebo naopak povzbuzujícím účinkům zcela jinou atmosféru. Vonné esence v sauně se dají přímo využít i pro aromaterapii. Více zde.

Zdravé saunování
Kromě nepsaných pravidel saunových ceremoniálů, jako je nevhodnost během ceremoniálu jakkoli rušit a dodržovat hygienická pravidla, je nutné dodržovat i zásady  zdravého, a tím i správného saunování. Jinak nejen že se saunování míjí svými blahodárnými účinky, ale může dokonce zdraví uškodit. Zásady si můžete přečíst tady.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.