Základem zážitkového saunování jsou samozřejmě saunové ceremoniály.

Saunový ceremoniál začíná podle harmonogramu saunového centra v předem avizovaný čas. Saunový ceremoniál vede školený saunér. Nejdříve vyvětrá prostor prohřívárny otevřenými dveřmi. Následně přivítá návštěvníky a představí saunový ceremoniál, používané esence a ingredience a připojí i několik slov osvěty správného saunování a saunové hygieny. Během ceremoniálu nesmí nikdo další do sauny přicházet. Kdykoliv je však možné saunu opustit. Saunér polévá vodou s vonnou esencí horké rozpálené kameny. Za příjemného syčení vzníká horká pára, která je pak rozháněna ručníky nebo vějíři saunérem po sauně. Tím se nezvyšuje teplota v sauně, ale vlhkost a saunujícím se návštěvníkům je pocitově větší teplo. Horký vzduch pak ručníkem vhání na saunující se návštěvníky a ti okusí tepelný náraz, který zintenzívní pocení. Celý ceremoniál je většinou složený ze třech kol polévání a následného víření horkého vzdchu po sauně ručníky. 

Vedle zajímavých technik víření vzduchu ručníky může saunér překvapit také aromaterapií a pro návštěvníky přinést skutečný zážitek z několika použitých vůní. Nejnovějším trendem je používání 100% přírodních éterických olejů při saunování, které blahodárně působí na saunující se návštěvníky. Ty jsou používány většinou ve spojení s ledovou tříští, z kterých saunér připravuje ledové koule. 

V německy hovořících zemích jde o Aufguss, tedy nálev. A právě polévání kamenů vodou s vonnou esencí je základem ceremoniálu. Esenci vybere saunér, nebo je vybrána návštěvníky sauny. Esence jsou různorodé a také různě působí. Některé jsou určené pro relaxaci jiné pro povzbuzení, některé jsou sladké, jiné citrusové, z jehličnanů, bylinek, koření nebo eukalyptové. Prostě výběr je to velký a zde začíná kouzlo ceremoniálu – vždy může jít o trochu jiný zážitek. Saunér polévá kameny na saunových kamnech vodou s esencí, nebo také ledovou tříští. Ideální je však používání ledových koulí ve spojení s éterickými oleji. Zajímavé je také použití ledových kostek. 

Záleží jen na fantazii saunéra.

Součástí saunového ceremoniálu je také nápadité víření horkého vzduchu, který se soustředí nad kamny pod stropem sauny. Úkolem saunéra je dsitribuovat horký vzduch o celé sazně. Pro to se používá ručník, vlajka, nebo jiné pomůcky - jako je méně tradiční vějíř, vhodný třeba do menších saun. Následují parní nárazy ručníkem – prudký proud vzduchu z horní části prohřívárny na každého účastníka. Někdy může být ceremoniál hodně intenzivní, jindy je spíše relaxační.

Pro poskytování ceremoniálů platí řada pravidel, jejichž dodržování se hodntí právě na sautěžích. Zde přichází ke slovu zhruba 200 hodnocených pravidel a doporučení. Každá soutěž má vedle hodnocení návštěvníků také odbornou porotu.  

© Pavel Hofrichter, 603 840 883

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.