V posledních letech přichází moderní saunové ceremoniály, tedy ceremoniály, kdy jde již o krátké divadlo v sauně, saunovou show. Ceremoniál má své jméno, může být inspirován filmem, divadlem, hudbou nebo zemí. Zazní hudba, rozsvítí se efektová světla, saunér v kostýmu a nalíčený jako na divadle přichází polít kameny vodou s vonnou esencí. Často používá netradiční předměty pro nalévání, pracuje s koulemi z ledové tříště, speciálními vonnými esencemi, éterickými oleji. V sauně může hořet kahan s ohněm, na místě jsou nejrůznější dekorace. Pohyby saunéra jsou sladěny s hudbou a velmi často má ceremoniál speciální choreografii.

A v moderních saunových ceremoniálech se i soutěží. Saunoví animátoři mají možnost soutěžit na SaunaFestu, který je u nás v ČR přehlídkou toho nejlepšího saunového umění. Ale nejde jen o samotnou soutěž. Důležitá je i výměna zkušeností, načerpání nových inspirací, zkrátka setkání saunérů z několika zemí. Naši saunéři na jednom místě mohou zažít moderní saunové ceremoniály od světových špiček. 

Ti nejlepší saunéři, saunoví animátoři skvěle ovládají ručníky. Ty se využívají pro parní nárazy a rozhánění horkého vzduchu. Ale točení ručníkem je vlastně další kategorie tohoto umění. Vymyslel jsem tedy speciální soutěž - MISTR RUČNÍKU. Právě technika pro víření vzduchu a parní nárazy je důležitou součástí ceremoniálu. 

Saunový ceremoniál může být připraven také speciálně pro děti, nebo pro seniory. Může být zakončen nějakým překvapením, jako je podání čaje, džusu, ovoce. Může obsahovat i solný peeling, může být s medem, nebo s jílem, bahnem, jogurtem. Relaxační ceremoniál obohatí třeba tóny tibetské mísy. Pro pány je velmi oblíbený pivní ceremoniál. Prostě kreativita a snaha odlišit se a nabídnout zážitek saunujícím se návštěvníkům je to, co vede provozovatele dobrých saun. Saunový ceremoniál slouží i jako dobrá osvěta pro správné saunování, je zde příležitost působit na návštěvníky a vysvětlovat principy správného saunování.

© Pavel Hofrichter, hofrichter@rain.cz , 603 840 883


inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.