Zážitkové saunování nejsou jen ceremoniály ve finských saunách. Ceremoniál a zážitek se může zařadit do programu i v parní lázni nebo v hammamu. Pro parní lázeň jsou typické peelingy a tělové procedury - nejrůznější mazání na tělo.  Je zde možné udělat čokoládový peeling, nejrůznější medové a solné procedury. Při potírání a peelingu je možné zařadit i rozvíření vzduchu na účastníky procedury. Některé procedury (zejména s dražšími ingrediencemi nebo individuální péče) jsou zpoplatněné.

Zážitkové saunování je i přivedení specialit z jiných zemí. U nás se jistě časem dobře usadí procedury z Ruské banji, tedy sauny s metličkováním, poléváním vodou a velkou vlhkostí. Ruská banja má dlouholetou tradici v ruských zemích. Metličky jsou speciálně připravené, natrhané v určitých měsících, usušené a znovu namočené. Mohou být z listnatých i jehličnatých stromů a nabízejí nenahraditelné přírodní aroma, esence, které od pradávna sloužily i k léčení neduhů, nemocí a zranění návštěvníků sauny. Ruská banja byla vedle společenského setkání také koupelnou i lékárnou. 

Zvláštní kategorií pro zážitkové saunování jsou zejména v Německu oblíbené eventy, akce kdy probíhá např. saunová noc. V saunovém světě (který na rozdíl od většiny našich saun koresponduje s přírodou a má venkovní část) probíhá grilování, ochutnávka gastronomických specialit, umělecká a hudební vystoupení, poskytují se masáže nebo ukázky kosmetiky. Každý event může být speciálně zaměřený.

Zvláštní kapitolou je pak využití horké lázně, velkých dřevěných sudů s teplou vodou, tzv. wellness kádí. V německém Eibenstocku mají takových kádí několik a skupina přátel se prohřívá v horké vodě, obsluha v dobových kostýmech přináší tu klobásky, tu kuřátko, tu pivko a panuje skvělá atmosféra. K zážitkování patří také gastronomie a relaxace po saunování. Na trhu jsou finské domky - finské grilovací koty, které jsou dobrým dopněním venkovních saunových světů. Z Finska pak pochází tradiční kouřová sauna a její prožití má pro nás, středoevropany velké kouzlo. A tak bychom mohli pokračovat dalšími a dalšími zeměmi a tradicemi.

© Pavel Hofrichter, hofrichter@rain.cz , 603 840 883

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.