Vonné esence

Při saunových ceremoniálech jsou horké kameny čím dál častěji polévány místo vonnými esencemi. Vonné esence totiž dokáží na rozdíl od vody navodit díky svým relaxačním, zklidňujícím nebo naopak povzbuzujícím účinkům zcela jinou atmosféru. Vonné esence v sauně se dají přímo využít i pro aromaterapii.

Mezi nejběžněji využívané esence patří bylinkové, citrusové a exotické esence, eukalyptus a esence s vůní jehličí nejrůznějších stromů. Setkat se ale můžete i s velmi neobvyklými vůněmi jako například bambus, feferonka či rakytník. Záleží totiž pouze na saunérovi, jakou esenci zvolí. Saunové ceremoniály, které využívají esence s vůní piva či čerstvého chleba jsou často doplňovány obdobným občerstvením.

Saunér by měl určitě využívat čistě přírodní esence, které nezatěžují organismus zbytečnými toxiny. Bylinkové esence jsou často připravované vlastnoručně, v tomto umění se dokonce soutěží na Sauna Herbal Cupu.
V ruské banji se můžete také setkat s tzv. metličkováním, při kterém jsou vonné esence uvolňovány přímo z větviček stromů.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.